Waves Nedir

Waves (WAVES) Nedir? Nasıl Alınır? Analiz ve Yorum

Spread the love

Blockchain, insanları, kuruluşları ve diğer varlıkları daha hızlı, daha şeffaf ve güvenilmez süreçler gerçekleştirme konusunda güçlendirir. Ancak bu sadece teknolojinin başarabileceği şey değil. Aslında teknoloji, kısaca internet tabanlı, kriptografik olarak güvenli ve merkezi olmayan para olan kripto para birimlerini destekleyebilmesi için hayata geçirildi. Bugün binlerce blockchain tabanlı para birimi var. Ancak Bitcoin gibi ‘ana akım’ tam gelişmiş kripto para birimlerinden uzakta, blok zinciri, işletmeler için sadakat belirteçleri, küçük ölçekli ICO’lar ve hatta kitle fonlaması gibi daha mütevazı amaçlar için belirteçleri destekleyebilir.

Waves, tam da bunu yapmak için blok zincirinin gücünden yararlanan bir platformdur. Ve birkaç yüksek profilli uygulama ile bu alanda zaten başarılı. Bunlardan biri de Burger King, Rusya. Fast food zinciri, Waves tabanlı Whoopercoin olarak bilinen bir sadakat jetonu yarattı. Bir diğeri, 2018 kampanyası için bir WAVES tokeni olan Sharpecoin yaratan Amerikalı politikacı Larry Sharpe. Waves nedir? Bu yazıda, bu soruyu ve daha fazlasını ele almaktadır.

Waves Nedir?

Waves, herkesin kendi tokenini yaratmasına izin veren blok zinciri tabanlı bir platformdur. İster topluluk merkezli bir jeton, ister sadakat programı, ister oyun içi bir para birimi isteyin, Waves’te oluşturabileceğiniz jeton türlerinin sınırı yoktur. Waves, 2016 yılında Sasha Ivanov tarafından blockchain destekli jetonları insanların erişimine daha yakın hale getirmek amacıyla oluşturuldu. Platform, son derece işlevsel ve kullanımı kolay belirteç oluşturma kitleriyle donatılmıştır. Platform ile Ivanov, herkesin, bireylerin ve kuruluşların benzer şekilde blok zincirine erişebileceği ve onunla etkileşime girebileceği bir dünya hayal etti.

Waves Faydaları

Piyasada öncü bir güç olarak Waves, basitlik yolu ile kitlesel benimsemeyi teşvik etmektedir. Bu yeni nesil kripto para birimlerini kullanmaktan kazanılan yüzlerce fayda vardır. İşte yatırımcıların bu madeni paraya akın etmesine devam ettiğinin en önemli nedenleri. Geliştiriciler, gelecekte belirteç yeteneklerini genişletmeyi planlamaktadır. Ethereum’un seçenekleri ile karşılaştırılabilir bir token oluşturmayı başarırsa, Waves’in Ethereum trafiğinin bir bölümünü ele geçirme şansı yüksektir.

Kullanımı Kolay

Kendi simgenizi oluşturmanın ve basit blok zinciri işlevlerinden yararlanmanın daha kolay yolu yoktur. Karşılaştırıldığında, en popüler Dapp blok zinciri olan Ethereum, geliştiricilerin akıllı sözleşmeler yürütmek ve Dapp’ler oluşturmak için Solidarity gibi programlama dillerini anlamasını gerektirmektedir. Bu gereksinimler, herhangi bir kitle fonlaması kampanyasına önemli miktarda ek yük getirir.

Kesinlikle, Waves tabanlı jetonlar, Ethereum jetonları kadar teknik olarak sağlam değildir. Bununla birlikte, programlanmaları çok kolay olduklarından, ICO’larda, hizmet belirteçlerinde ve sadakat programlarında kullanılanlar gibi temel işlevlere ihtiyaç duyan firmalar için mükemmel bir çözümdür.

Staking

Waves kullanıcıları kriptolarını stake edebilir ve ödüller kazanabilir. Ağ, blok zincirini güvende tutmak için staker’ları kullanır. Özellikle, ağda tam bir stake düğümü çalıştırmak için 1.000 Waves stake etmeniz gerekmektedir. Proof-of-Stake ağları, kullanıcıların kötü niyetli bir düğüm çalıştırmaları durumunda oluşabilecek olası finansal kayıpları paylaştıklarından emin olmak için düğüm olarak katılmak için daha büyük para yatırmaları gerekir.

Dapp’ler

Waves için bir başka çekiliş, geliştiriciler için sıfır ücretli yapısıdır. Ethereum ağında geliştiriciler, ücretleri Gas adlı dahili bir kripto para birimi biçiminde öderler. Başlangıçta, bu ücret, hiçbir alt paritenin blok zincirine girmemesini ve işlevselliğin azalmasını sağlamak içindi. Waves, gaz ücretlerini ortadan kaldırır ve bunları küçük bir sabit ücretle değiştirir. Bu şekilde geliştiriciler, kullanıcılar için daha sağlam Dapp’ler oluşturabilir.

Waves Nasıl Çalışır?

Waves, üç temel yazılım parçasına dayalı olarak çalışır;

  • Özel uygulama belirteçleri
  • Merkezi olmayan bir borsa
  • Akıllı sözleşmeler
  1. Özel Uygulama Simgeleri (CAT’ler)

Waves platformu, temel olarak belirteçlerin oluşturulmasını kolaylaştırmak için var. CAT’ler bunu yapmanıza izin verir. Web’de veya hem iOS hem de Android için kullanılabilen bir mobil uygulama aracılığıyla bir belirteç oluşturabilirsiniz.

Waves tabanlı jetonlarla satın alabilir, satabilir, takas edebilir, takas edebilir ve işlem yapabilirsiniz. Platform aracılığıyla oluşturulan jetonlar, Ethereum gibi daha “sofistike” bir platformda oluşturulan jetonlar kadar uygulanabilirliğe sahip olmayabilir, ancak bunların oluşturulması sonsuz derecede kolaydır ve ayrıca herhangi bir geliştirme bilgisine sahip olmanız gerekmez. Waves’in bu kullanımı basit kalitesi, onu uygulama içi jetonlar, basit İlk Para Teklifleri ve sadakat ödül planları gibi amaçlar için ideal kılar.

  1. Merkezi Olmayan Borsa (DEX)

Merkezi olmayan borsalar, işlemlerin eşler arası olduğu, herhangi bir belirli otorite tarafından denetlenmeyen veya kontrol edilmeyen borsalardır. DEX’ler böylece merkezi borsalarla ilgili eksikliklerin çoğunu ortadan kaldırır.

DEX’ler yalnızca daha güvenli olmakla kalmaz, aynı zamanda merkezi borsalarda olduğu gibi herhangi bir kişisel tanımlayıcı bilgi vermeniz gerekmediğinden daha özeldir. Ayrıca borsa, paranızı keyfi olarak donduramaz veya yapabileceğiniz işlem veya para çekme miktarını sınırlayamaz. Waves’in DEX’i, alım ve satım taleplerini eşleştirmek için otomatik bir mekanizma kullanır ve süreci dahil olan herkes için kolaylaştırır. Şubat 2020’de Waves, kullanıcıların banka ve kredi kartlarıyla kripto satın almalarını sağlayacak bir Fiat ağ geçidinin lansmanını duyurdu.

  1. Akıllı Sözleşmeler

Waves platformu, Eylül 2018’de platforma bir akıllı sözleşme işlevi ekledi. İşlevsellik, kullanıcıların çoklu imza adresleri oluşturmasına, belirteçleri dondurmasına, atom takasları gerçekleştirmesine ve özelleştirilmiş oylama mekanizmaları oluşturmasına olanak tanır. Akıllı sözleşmeler, RIDE olarak bilinen tescilli bir kodlama dili kullanır. Akıllı sözleşme işlemleri için gaz gerektiren Ethereum platformunun aksine, Waves minimum bir ücret talep ediyor – bu daha önceden.

Waves’in İki Katmanlı Mimarisi

Örneğin Bitcoin’den farklı olarak, Waves ağını koruyan düğümlerin tüm blok zincirini indirmesi gerekmez. Bunun yerine, tam düğümler, işlem doğrulamalarında kalan düğümleri (hafif düğümler olarak da bilinir) günceller. İki tür düğüm arasında güveni sağlamak için Waves, hafif düğümlerin tam düğümler tarafından elde edilen mevcut ağ durumunu kullandığı modüler bir blok zinciri çerçevesi olan Scorex platformunu kullanır.

Waves Binance komisyon indirimi

WAVES Satın Alma ve Saklama

WAVES edinmenin iki yolu var. Bunlardan biri Binance, Bittrex, YoBit, BitMart, LATOKEN, P2PB2B, BitHumb, Huobi, Kraken, IndoEx, Paribu ve YoBit gibi borsalardan satın almaktır. Bunu bazı borsalarda Fiat kullanarak yapabilirsiniz, ancak diğerleri önce bir proxy jetonu satın almanızı ve onu WAVES ile değiştirmenizi gerektirir. Diğer yol, desteklenen belirteçlerden herhangi birini WAVES ile değiştirmek için şirket içi DEX’i kullanmaktır.

Depolama için, WAVES’ın web, iOS ve Android’de desteklenen lite cüzdanını kullanabilirsiniz. Fonlarınızı bir borsada saklamamanız şiddetle tavsiye edilir, çünkü bunlar yalnızca saldırıya uğrama tehlikesiyle karşı karşıya değildir, aynı zamanda olması gerektiği gibi fonlarınız üzerinde tam kontrole sahip değilsiniz. Diğer seçenekler arasında Trust Wallet, Atomic Wallet, Guarda ve Ledger bulunur.

Waves, blok zincirinin gücünü insanlara getiriyor ve kendi tokenlerinizi yaratmanız için sonsuz kolay yollar sunuyor. İster bir kitle fonu oluşturmak, ister tatil için nereye gideceğinize karar vermek için basit bir oylama mekanizması veya müşterileriniz için bir sadakat simgesi oluşturmak isteyin, her şey yolunda gider. Akıllı sözleşme işlevselliğinin eklenmesi, onu Ethereum, NEO ve diğer popüler platformların beğenisine sunar. Bireyler ayrıca anonimliklerini korurken Waves üzerinde daha güvenli ve sansürsüz bir şekilde kripto alışverişi yapabilirler. Waves bu şekilde kullanıcılara daha fazla değer katmaya devam ederse, platformun popülaritesi artmaya devam edecek.

Binance %20 Komisyon indirimi kodunuz: JL3MPH7U
Binance vadeli işlemler için %10 Komisyon indirim kodunuz: 48162505

Yorum ekle

bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 29,568.00
ethereum
Ethereum (ETH) $ 1,996.88
tether
Tether (USDT) $ 1.00
usd-coin
USD Coin (USDC) $ 1.00
binance-coin
BNB (BNB) $ 297.24
xrp
XRP (XRP) $ 0.418183
cardano
Cardano (ADA) $ 0.538933
binance-usd
Binance USD (BUSD) $ 1.00
solana
Solana (SOL) $ 52.40
dogecoin
Dogecoin (DOGE) $ 0.086861
polkadot
Polkadot (DOT) $ 10.11
avalanche-2
Avalanche (AVAX) $ 32.00
wrapped-bitcoin
Wrapped Bitcoin (WBTC) $ 29,499.00
staked-ether
Lido Staked Ether (STETH) $ 1,966.51
tron
TRON (TRX) $ 0.069951
shiba-inu
Shiba Inu (SHIB) $ 0.000012
dai
Dai (DAI) $ 1.00
crypto-com-chain
Cronos (CRO) $ 0.191961
litecoin
Litecoin (LTC) $ 68.97
matic-network
Polygon (MATIC) $ 0.679584
leo-token
LEO Token (LEO) $ 4.98
near
NEAR Protocol (NEAR) $ 6.20
ftx-token
FTX Token (FTT) $ 30.80
bitcoin-cash
Bitcoin Cash (BCH) $ 198.13
chainlink
Chainlink (LINK) $ 7.25
stellar
Stellar (XLM) $ 0.135077
okb
OKB (OKB) $ 12.29
algorand
Algorand (ALGO) $ 0.45584
cosmos
Cosmos Hub (ATOM) $ 10.62
monero
Monero (XMR) $ 164.70
flow
Flow (FLOW) $ 2.81
ethereum-classic
Ethereum Classic (ETC) $ 20.48
apecoin
ApeCoin (APE) $ 8.18
uniswap
Uniswap (UNI) $ 5.08
elrond-erd-2
Elrond (EGLD) $ 95.30
hedera-hashgraph
Hedera (HBAR) $ 0.102439
vechain
VeChain (VET) $ 0.030908
theta-fuel
Theta Fuel (TFUEL) $ 0.06595
internet-computer
Internet Computer (ICP) $ 8.03
magic-internet-money
Magic Internet Money (MIM) $ 0.995397
chain-2
Chain (XCN) $ 0.105673
decentraland
Decentraland (MANA) $ 1.11
axie-infinity
Axie Infinity (AXS) $ 21.29
filecoin
Filecoin (FIL) $ 8.01
compound-ether
cETH (CETH) $ 40.16
the-sandbox
The Sandbox (SAND) $ 1.27
tezos
Tezos (XTZ) $ 1.75
defichain
DeFiChain (DFI) $ 2.96
frax
Frax (FRAX) $ 1.00
kucoin-shares
KuCoin Token (KCS) $ 14.93