USD Coin Hakkında Detaylı Bilgi Rehberi, Nasıl Alınır?

Spread the love

USD Coin Hakkında Detaylı Bilgi Rehberi, Nasıl Alınır? USD Coin (USDC), piyasa değeri ve kullanım açısından ABD dolarına sabitlenmiş en…

Spread the love

USD Coin Hakkında Detaylı Bilgi Rehberi, Nasıl Alınır?

USD Coin (USDC), piyasa değeri ve kullanım açısından ABD dolarına sabitlenmiş en büyük ikinci stabilcoin’dir. Circle ve Coinbase arasında bir işbirliği çalışması olarak Eylül 2018’de başlatıldı. Tether (USDT) gibi USDC, stabilcoin pazarında her türlü para akışını ve kullanım durumunu kolaylaştıran önemli bir katılımcıdır. USDC, esasen ABD dolarını tokenize eden ve internet ve halka açık blok zincirleri üzerinden kullanımını kolaylaştıran bir hizmettir. Stabilcoin, teriminin geldiği herhangi bir zamanda USD’ye geri değiştirilebilir. USDC tokenlerinin ihracı, Ethereum protokolü üzerine inşa edilmiş bir ERC-20 akıllı sözleşmesi ile sağlanır. Blok zincirine ABD doları getirmek, paranın dünyanın herhangi bir yerinde dakikalar içinde sorunsuz hareket etmesini sağlar ve aynı zamanda göreceli oynaklığıyla bilinen bir pazarda istikrar sağlamaya da hizmet eder. Ek olarak, USDC, Tether gibi diğer stabilcoinlere benzer şekilde ticaret, borç verme, riskten korunma ve daha fazlası için yeni fırsatlar sunar. Bitcoin’in çılgın yolculuğundan sonra, bazı yatırımcılar daha istikrarlı kripto para birimleri istiyor. Gerçek dünyadaki varlıklar tarafından desteklenen “stabilcoins” – jetonları girin. ABD Doları Madeni Para (USDC), ABD Doları ile aynı değerde olan yeni madeni paralardan biridir. Kripto kaygısını hafifletmeye yardımcı olabilir mi? Aşağıda öğreniyoruz. USD Coin nereden nasıl alınır? Analiz ve yorum.

USD Coin Hakkında Detaylı Bilgi Rehberi, Nasıl Alınır

Buraya tıklayarak Binance üzerinde %20 Komisyon indirimi ile hesap açabilirsiniz

Binance %20 Komisyon indirimi kodunuz: JL3MPH7U

Binance vadeli işlemler için %10 Komisyon indirim kodunuz: 48162505

Kripto Para TR ile Altcoin satın almanın keyfini yaşayın.

USD Coin arzı ne kadar?

Dolaşan Arz

51.64B USDC
Maks Arz

Sınırsız
Toplam Arz

51,637,884,008

ABD Doları Coin Nedir?

ABD Doları Coin, gerçek ABD Doları ile 1: 1 değerine sahip olduğunu iddia eden bir stabilcoin. Esasen, bu, bir ABD Doları Madeni Parasının (USDC) bir gerçek ABD Dolarına eşit olması gerektiği anlamına gelir ve bu da piyasada çok ihtiyaç duyulan bir istikrar sağlar.

US Dollar Coin’i Kim Yarattı?

US Dollar Coin, oldukça popüler kripto para borsası Coinbase ve Boston merkezli bir kripto finans şirketi olan Circle tarafından ortak bir hareketle oluşturuldu. Circle, Goldman Sachs da dahil olmak üzere birçok yüksek profilli şirket tarafından desteklenmektedir.

Circle, kolay ve hızlı bir şekilde para göndermenin bir yolu olarak 2013’te başladı. O zamandan beri, kripto para birimine genişledi. Milyonlarca risk sermayesi topladı ve kripto borsası Poloniex’i satın aldı.

US Dollar Coin Neden Özel?

US Dollar Coin, ABD Doları destekli ilk veya hatta en popüler madeni para değildir. Bu başlık Tether’e ait. Ancak Tether, mali durumunun durumu üzerinde yoğun bir inceleme altında. Bankada dolaşımdaki her Tether için gerçek bir dolar olduğunu iddia ediyor, ancak denetim süreçlerini tam olarak açıklamadığı için kimse kesin olarak bilmiyor.

Bu, daha şeffaf finansman ve denetim süreçlerine sahip diğer ABD Doları destekli stablecoin’lerde artışa yol açtı. Bunlar arasında Gemini doları, True USD, Paxos ve şimdi ABD Doları Coin (USDC) yer alıyor. USDC, bu rakiplere kıyasla tamamen benzersiz olmasa da, işte diğer kripto para birimlerinden farklı olmasının nedeni;

Düzenlendi: USDC’nin ana şirketi, Amerika Birleşik Devletleri’nde kayıtlı bir Para Hizmeti İşletmesidir. Bu, hükümetin kara para aklamayla mücadele eden Mali Suçları Uygulama Ağı tarafından düzenlendiği anlamına gelir.

Denetlendi: USDC, dünyanın en iyi 10 muhasebe firmasından biri olan Grant Thornton tarafından denetlenmektedir.

Hızlı: Bankalar söz konusu olduğunda kişi ve kurumlara ABD Doları göndermek uzun zaman alabilir. USDC, kripto para işlemlerinin hızı ile ABD Dolarının istikrarını ve cazibesini sunar.

Amerikan Doları Coin Nasıl Üretilir?

US Dollar Coin, diğer pek çok kripto para birimi gibi çıkarılmıyor. Birkaç büyük borsada ABD Doları kullanılarak satın alınabilen bir ERC-20 belirtecidir. Coinbase, toplam 202 milyon token arz olduğunu söylüyor.

USD Coin Nasıl Çalışır?

USD Coin’ler, her USDC belirtecinin tek bir ABD doları ile destekleneceği garantisiyle basılmaktadır. Elbette, ABD doları standardı ABD ekonomisi ve değer önerisine olan yaygın inanç tarafından desteklenmektedir. Bu ilişkiler, USD Coin‘in temel değerini elde ettiği yerdir.

Diğer stabilcoinlerde olduğu gibi, ABD dolarını USDC belirteçlerine dönüştürme sürecine tokenleştirme denir. Temelde bu üç aşamalı bir süreçtir;

 • Bir kullanıcı, jeton veren kuruluşun banka hesabına USD gönderir.
 • İhraççı, eşit miktarda USDC oluşturmak için USDC akıllı sözleşmesi kullanır.
 • Yeni basılan USDC, kullanıcıya gönderilir ve ikame edilen ABD doları, ihraççının rezervlerinde tutulur.
 • Tersine, bir USDC jetonu USD için kullanılabilir. Genel olarak konuşursak, sürecin üç adımı vardır;
 • Bir kullanıcı, USDC’yi veren kuruluşa USDC için eşdeğer miktarda USD kullanmak üzere bir istek gönderir.
 • İhraççı, USDC akıllı sözleşmesi aracılığıyla, dolaşımdan eşit sayıda token alırken tokenleri USD ile takas etme talebini iletir.

İhraççı USD’yi rezervlerinden kullanıcının hesabına geri gönderir. Kullanıcı, USDC belirteçlerindekine eşdeğer net tutarı eksi tahakkuk edebilecek ücretleri alır.

Geçmişte düzenleyicilerle birkaç kez karşılaşmış olan Tether’in aksine, USD Coin geliştiricileri, fiat para birimi ile 1: 1 oranında rezervleri korumak için çeşitli finansal kurumlarda çalışırken tam şeffaflık sağlamakla yükümlüdür.

USD Coin’i Nasıl Satın alabilirsiniz?

Daha önce belirtildiği gibi, USDC, Ethereum blok zincirinde bir ABD dolarının 1: 1 temsilidir. Bu endüstri standardını destekleyen her uygulamayla kullanılabilen bir ERC-20 belirtecidir. İtibarı USDC ile değiştirmek için, önce bir USDC sağlayıcısına bir hesap kaydettirmeli, bir KYC işlemi yoluyla kimliğini doğrulamalı ve yasal bir banka hesabı bağlamalıdır. Circle platformu, paraya çevrilebilir jetonlar için dört ana işleve izin verir;

 • Tokenizing USD
 • USDC’yi kullanma
 • USDC’yi ERC20 uyumlu ETH adreslerine aktarma
 • USDC’yi uyumlu cüzdanlardan yatırmak

USDC parasını Kripto Para TR ( Kripto Para Türkiye) sitesinden aldığınız bilgiler ile kolayca edinebilirsiniz.

USD Coin Hakkında Detaylı Bilgi Rehberi, Nasıl Alınır
USD Coin Hakkında Detaylı Bilgi Rehberi, Nasıl Alınır
USD Coin Hakkında Detaylı Bilgi Rehberi, Nasıl Alınır

Binance borsasına 30 saniyede kayıt olabilir ve hemen Kripto para ticaretine başlayabilirsiniz.

%20 Alım Satım Komisyon indirimi için üye olurken bu kodu kullanabilirsiniz: JL3MPH7U

Circle USDC, hizmetlerin jetonlara ayrılması ve kullanılması için kullanıcılardan ücret almaz. Ancak, veto edilen banka havaleleri için 50 dolarlık bir komisyon vardır. Genel olarak, USDC gibi stabilcoinler aşağıdaki nedenlerle kullanılır;

 • 100 kata kadar kaldıraçlı sözleşmeler kullanarak ticaretten yararlanın
 • Geleneksel finans kurumlarından ve bürokrasiden kaçınmak
 • Yıkılan ekonomilerde (Venezuela, Türkiye, Lübnan) hiperenflasyon etrafında çalışmak
 • Bürokrasi olmadan sınır ötesine para göndermek

Çeşitli borsalarda, dApp’larda ve blok zinciri tabanlı oyunlarda varlık satın alma ve satma.

Doğal olarak, USDC gibi stabilcoinlerin merkezileştirilmiş yapısı, tanım gereği onları bir yönetici otorite tarafından kapatılamayan Bitcoin’den farklı kılar, çünkü hiçbiri yoktur. Bununla birlikte, stabilcoinler, siyasi eğilimler, inançlar ve eğilimlerden bağımsız olarak dijital ekonomide oynayacakları önemli bir role sahiptir ve geleneksel finans ile kripto para birimleri arasındaki çok korkulan bir boşluğu doldurur.

US Dollar Coin İle Ne Yapabilirsiniz?

US Dollar Coin, Poloniex ve Coinbase’de (USDC‘nin ana şirketlerinin borsaları) ve Binance ve Huobi gibi diğer büyük borsalarda işlem görebilir.

Geleceği

Geleneksel yatırımcılar, iki temel nedenden dolayı kripto para birimine karşı ihtiyatlı davranıyor: düzenleme eksikliği ve oynaklık. Bu yeni stabilcoin dalgası, tüm bunları değiştirmeyi hedefliyor ve köklü kurumların dalması için bir ağ geçidi haline geliyor. USDC‘nin ana şirketi, para biriminin orta ila büyük miktarları taşımak isteyenler için olduğunu söylemekten çekinmiyor. Kurumsal yatırımcıların dahil olmasının daha çekici bir yolu haline gelerek, USDC gibi istikrarlı paralar, kripto para birimlerini daha yaygın hale getirmeye yardımcı olabilir.

Kripto Para TR Kurucusu Emre Ata ( LinkedIn hesabı )

Emre Ata

#USDC #KriptoParaTR #KriptoParaHaberleri #KriptoParasRehberi #Binance #KriptoParaTürkiye

Yorum ekle

bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 29,848.00
ethereum
Ethereum (ETH) $ 2,032.36
tether
Tether (USDT) $ 1.00
usd-coin
USD Coin (USDC) $ 1.00
binance-coin
BNB (BNB) $ 301.93
xrp
XRP (XRP) $ 0.427553
cardano
Cardano (ADA) $ 0.556404
solana
Solana (SOL) $ 54.04
binance-usd
Binance USD (BUSD) $ 1.00
dogecoin
Dogecoin (DOGE) $ 0.089104
polkadot
Polkadot (DOT) $ 10.38
avalanche-2
Avalanche (AVAX) $ 33.26
wrapped-bitcoin
Wrapped Bitcoin (WBTC) $ 29,856.00
staked-ether
Lido Staked Ether (STETH) $ 1,999.75
tron
TRON (TRX) $ 0.071758
shiba-inu
Shiba Inu (SHIB) $ 0.000012
dai
Dai (DAI) $ 1.00
litecoin
Litecoin (LTC) $ 71.77
crypto-com-chain
Cronos (CRO) $ 0.195976
matic-network
Polygon (MATIC) $ 0.6975
leo-token
LEO Token (LEO) $ 4.98
near
NEAR Protocol (NEAR) $ 6.40
ftx-token
FTX Token (FTT) $ 31.17
bitcoin-cash
Bitcoin Cash (BCH) $ 200.90
chainlink
Chainlink (LINK) $ 7.47
stellar
Stellar (XLM) $ 0.137791
okb
OKB (OKB) $ 12.50
algorand
Algorand (ALGO) $ 0.472198
cosmos
Cosmos Hub (ATOM) $ 10.91
monero
Monero (XMR) $ 170.52
flow
Flow (FLOW) $ 2.89
ethereum-classic
Ethereum Classic (ETC) $ 21.01
apecoin
ApeCoin (APE) $ 8.50
uniswap
Uniswap (UNI) $ 5.22
elrond-erd-2
Elrond (EGLD) $ 98.56
hedera-hashgraph
Hedera (HBAR) $ 0.104103
vechain
VeChain (VET) $ 0.031625
internet-computer
Internet Computer (ICP) $ 8.13
theta-fuel
Theta Fuel (TFUEL) $ 0.068255
magic-internet-money
Magic Internet Money (MIM) $ 0.99391
decentraland
Decentraland (MANA) $ 1.16
filecoin
Filecoin (FIL) $ 8.26
axie-infinity
Axie Infinity (AXS) $ 21.49
compound-ether
cETH (CETH) $ 40.87
the-sandbox
The Sandbox (SAND) $ 1.33
tezos
Tezos (XTZ) $ 1.80
defichain
DeFiChain (DFI) $ 3.01
frax
Frax (FRAX) $ 1.00
kucoin-shares
KuCoin Token (KCS) $ 15.09
chain-2
Chain (XCN) $ 0.091747