Litecoin

Litecoin (LTC) nedir? Nasıl Alınır?

Yaygın bir şekilde ilk başarılı “alternatif kripto para birimi” olarak kabul edilen Litecoin’in 2011 sürümü, bir geliştirici dalgasına, Bitcoin kodunu değiştirerek ve yeni ağ türleri başlatmak için kullanarak kripto para birimleri için kullanıcı tabanını genişletmeye çalışmaları için ilham verecektir. Bu nedenle Litecoin, Bitcoin’in kodunu kopyalayan ve özelliklerini değiştiren ilk kripto para birimi olmasa da, zaman içinde net bir değer önermesi olmadığı yönündeki eleştirilerle karşılaşsa bile, zaman içinde sağlam bir pazar oluşturan, tarihsel olarak daha önemli olanlardan biridir. Örneğin, Litecoin ilk olarak teknolojisini, blok zincirine yeni işlem bloklarının eklenmesi için harcadığı süreyi azaltarak farklılaştıracaktır. Fikir, bunun, Bitcoin ödemelerini kesin olarak kabul etmenin güvenli olmasından önce bazen 6 onay (yaklaşık bir saat) beklemek zorunda kalan tüccarlar için çekici olabileceğiydi. Ancak 2010’ların ortalarında tüccarların kripto para birimine olan ilgisi azaldığından, Litecoin gelişime yönelik daha agresif bir yaklaşım benimseyecek, Lightning Network ve Segregated Witness gibi yeni özelliklere öncülük edecek ve en yeni teknolojiler artık Bitcoin’de yaşıyor. Pazar, ağlar arasındaki rekabeti körüklemek yerine, bu çabaları büyük ölçüde Litecoin’in değerleriyle uyumlu olarak gördü. Proje için erken pazarlama çabaları, Litecoin’i, potansiyel alıcıları bugüne kadar ikna etmeye devam eden bir slogan olan “gümüşten bitcoin’in altınına” olarak tasvir edecek kadar ileri gitti.

Litecoin nedir Nasıl Alınır

Buraya tıklayarak Binance üzerinde %20 Komisyon indirimi ile hesap açabilirsiniz

Binance %20 Komisyon indirimi kodunuz: JL3MPH7U

Binance vadeli işlemler için %10 Komisyon indirim kodunuz: 48162505

Kripto Para TR ile Altcoin satın almanın keyfini yaşayın.

Litecoin LTC Nedir? Nasıl Alınır? Video anlatım

Litecoin LTC arzı ne kadar?

Dolaşan Arz

69,965,818.78 LTC
83%

Maks Arz

84,000,000

Toplam Arz

84,000,000

Litecoin Nasıl Çalışır?

Bitcoin kodunun bir modifikasyonu olan Litecoin birçok benzer özelliğe sahiptir. Yani, Bitcoin’in nasıl çalıştığını biliyorsanız, Litecoin’i anlamakta kolay bir zaman geçireceksiniz. Litecoin, kripto para birimi LTC‘nin sahipliğini ve değişimini sağlamak için kriptografi kullanır ve yazılımı, 84 milyonda yaratılabilecek LTC miktarına kesin bir sınır koyar.

Bitcoin gibi, Litecoin de bilgi işlem donanımını adayan herkesin blok zincirine yeni bloklar eklemesini ve yarattığı yeni Litecoin’i kazanmasını sağlamak için bir tür iş kanıtı madenciliği kullanır. İki temel fark, Litecoin’in işlemleri daha hızlı sonuçlandırmayı hedeflemesi ve farklı bir madencilik algoritması kullanmasıdır. Litecoin’de, blok zincirine her 2,5 dakikada bir (Bitcoin’de 10 dakikanın aksine) yeni bloklar eklenir.

Litecoin’in madencilik algoritması başlangıçta özel madencilik ekipmanlarının etkinliğini azaltmayı hedefliyordu, ancak bu daha sonra başarısızlıkla sonuçlanacaktı. Litecoin, o zamandan beri daha deneysel kripto para birimi özellikleri için değerli bir test alanı olduğunu kanıtladı. 2017’de Litecoin, kripto para birimlerinin her bloğa daha fazla işlem eklemesine yardımcı olan bir teknoloji olan “Ayrılmış Tanık” ı benimsedi. O yılın ilerleyen saatlerinde, katmanlı bir ağ tasarımının nasıl kullanılabileceğini gösteren bir gelişme olan Litecoin’de ilk Lightning işlemi tamamlandı.

Litecoin’in Arkasındaki Teknoloji

Blockchain teknolojisinin nasıl çalıştığını anlamaya çalışmak oldukça kafa karıştırıcı olabilir. Bunun nedeni, kripto para birimini tartışırken konuştuğumuz şeylerin çoğunun tamamen yeni olmasıdır! Bu yüzden olayları gerçek dünyadan örnekler kullanarak mümkün olan en temel şekilde açıklamanın önemli olduğunu düşünüyorum. Öyleyse, Litecoin blockchain teknolojisi hakkında biraz daha bilgi edelim.

İşlem Hızı

Artık bir Litecoin işleminin nasıl işlediğinin temel sürecini biliyorsunuz, teknolojinin gerçekte ne kadar iyi olduğuna biraz daha derinlemesine bakalım! Öyleyse, Litecoin’in tüm amacı Bitcoin’in kusurlarını iyileştirmekti, değil mi? Peki, o zaman – nasıl karşılaştırılırlar? Her Bitcoin bloğunun onaylanması 10 dakika sürer. Litecoin 2,5 dakikada bundan 4 kat daha hızlıdır. Litecoin küresel bir ödeme sistemi olacaksa bu gerçekten önemlidir. 2.5 dakika sonra, bloğun 1 onayı vardır. Bu, geri alınamayacağı anlamına gelir. Ekstra güvenlik için, bazı satıcılar bir işlemi gerçekleştirmeden önce ek onaylar talep eder. Ancak Bitcoin ile 1 blok onay alacağı zaman, Litecoin’de 4 tane olacaktı!

Ölçeklenebilirlik

Dikkate alınması gereken bir diğer önemli husus, Litecoin blok zincirinin ne kadar ölçeklenebilir olduğudur. Daha önce açıkladığımız gibi, ölçeklendirme, daha fazla işlemi gerçekleştirme yeteneğidir. Ancak, mümkün olanın her zaman bir sınırı vardır. Bitcoin, saniyede maksimum 7 işlemi işleyebilir. En popüler ikinci blok zinciri olan Ethereum, saniyede maksimum 15 işlem ortalamasıdır.

Litecoin’in kaç tanesini kaldırabileceğini düşünüyorsunuz?

Litecoin saniyede maksimum 56 işlem gerçekleştirebilir! Bu, hem Bitcoin hem de Ethereum’un toplamından çok daha hızlı olmasını sağlar! Litecoin gelecekte giderek daha popüler hale geldikçe, ekstra taleple başa çıkabilecek.

Madencilik

Temel olarak madencilik, insanların üçüncü bir tarafa ihtiyaç duymadan para gönderip almasına olanak tanıyan bir süreçtir! Yine de birçok farklı madencilik türü vardır, ancak bunların her biri bir tür fikir birliği modelidir. Litecoin, Proof-of-Work veya kısaca PoW adlı bir fikir birliği modeli kullanır. Bitcoin ayrıca PoW kullansa da, ikisi arasında bazı küçük farklılıklar var.

Güvenlik

Şimdiye kadar kullandığınız hemen hemen her uygulama, merkezi bir sunucuda (Facebook, Instagram ve Twitter, vb.) çalışacaktır. Bu, kişisel bilgilerinizi bilgisayar korsanlarından korumak için üçüncü taraf bir şirkete güvendiğiniz anlamına gelir.

Bankanız, merkezi şirketlere bir başka güzel örnektir. Bir suçlu merkezi sunucularını hackleyebildiyse, potansiyel olarak banka hesabınıza erişebilir (ve tüm paranızı çalabilir)! Ne yazık ki, merkezi hackler her zaman oluyor ve bu konuda yapabileceğiniz hiçbir şey yok! Bu, Litecoin gibi merkezi olmayan ödeme sistemlerinin oluşturulmasına kadar oldu! Litecoin’in saldırıya uğramasının tek yolu, birinin ağın % 51 veya daha fazlasını kontrol etmesidir. Bir bilgisayar korsanının bunu yapması için, tüm ağdaki madencilik bilgi işlem gücünün % 51’inden fazlasını üretmesi gerekir.

Masaüstü veya Mobil Cüzdan

Az sayıda paranız varsa ve bunlara kolay ve hızlı erişim istiyorsanız, en iyisi bir masaüstü veya mobil cüzdan (yazılım cüzdanları) kullanmaktır. Bunlar, bilgisayarınızda veya cep telefonunuzda fazla yer kaplamadıkları için harikadır ve makul ölçüde güvenlidirler.

Bu yazılım cüzdanlarıyla, özel anahtarlarınıza erişimi olan tek kişi sizsiniz. Cüzdanın geliştirme ekibi bile onları göremez. Yazılım cüzdanınızda kurtarma seçeneklerini de ayarlayabilirsiniz. Dolayısıyla, şifrenizi unutursanız veya bilgisayarınız kırılırsa, yine de jetonlarınıza erişebilirsiniz.

Donanım Cüzdanları

Gerçek dünyada hayat birikiminizi deri cüzdanınızda saklamak istemezsiniz, değil mi? Litecoin’inizi saklarken de durum aynıdır! Madeni paralarınızı tutmanın en güvenli yolu bir donanım cüzdanı kullanmaktır. Bu, bir kasanın kripto para birimi eşdeğeridir!

Donanım cüzdanları, paralarınızı çevrimdışı olarak saklamanıza izin verir, yani hiçbir zaman internete bağlanmazlar. Madeni paralarınızı hızlı bir şekilde göndermeniz veya almanız gerekiyorsa daha az kullanışlı olsa da, en güvenli seçenektir. Bunlardan en popüler olanı Ledger Nano S’dir. Donanım cüzdanlarının bir bedeli olsa da, özellikle çok fazla madeni paranız varsa güvenliğin önemini göz önünde bulundurmalısınız. Ledger Nano S ayrıca kurtarma parolanızı ekranda görüntülemenizi sağlar. Bunu yazıp güvenli bir yerde saklayarak, birisi donanım cihazını çaldıysa Litecoin’inize yeniden erişebilirsiniz.

Binance’dan kolayca satın alabilirsiniz.

Böylesine havalı bir kripto para birimini bu kadar az kelime ile kaplamak zordur, ancak şimdi ne olduğunu ve neden yaratıldığını iyi bir şekilde anlamalısınız. Ayrıca teknolojinin nasıl çalıştığını ve Bitcoin’den nasıl farklı olduğunu iyi anlamalısınız! Litecoin işlemleri Bitcoin’den daha hızlı ve daha ucuz olduğu için, bunun daha iyi bir seçenek olduğunu varsaymamalısınız. Bu kripto para birimlerinden birine yatırım yapmak istiyorsanız, bunu yapmadan önce her iki kriptoda da kapsamlı araştırma yapmanızı şiddetle tavsiye ederiz.

Litecoin Ticareti İçin Güncel Binance Referans( Komisyon İndirimi) Kodları ( Ömür Boyu Geçerlidir )

Binance 5%: QY9SI8G1

Binance 10%: YAVZY1FZ

Binance 15% : IB3V6EOK

Binance 20%: E68Q3TPC

bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 28,979.00
ethereum
Ethereum (ETH) $ 1,785.60
tether
Tether (USDT) $ 0.999975
usd-coin
USD Coin (USDC) $ 1.00
bnb
BNB (BNB) $ 307.43
xrp
XRP (XRP) $ 0.385944
binance-usd
Binance USD (BUSD) $ 1.00
cardano
Cardano (ADA) $ 0.463473
solana
Solana (SOL) $ 43.20
dogecoin
Dogecoin (DOGE) $ 0.081898
polkadot
Polkadot (DOT) $ 9.48
wrapped-bitcoin
Wrapped Bitcoin (WBTC) $ 28,954.00
tron
TRON (TRX) $ 0.082091
staked-ether
Lido Staked Ether (STETH) $ 1,748.17
avalanche-2
Avalanche (AVAX) $ 24.72
dai
Dai (DAI) $ 1.00
shiba-inu
Shiba Inu (SHIB) $ 0.000011
leo-token
LEO Token (LEO) $ 5.04
litecoin
Litecoin (LTC) $ 63.23
terra-luna-2
Terra (LUNA) $ 6.54
crypto-com-chain
Cronos (CRO) $ 0.171083
matic-network
Polygon (MATIC) $ 0.588305
ftx-token
FTX Token (FTT) $ 27.01
near
NEAR Protocol (NEAR) $ 4.96
bitcoin-cash
Bitcoin Cash (BCH) $ 178.41
monero
Monero (XMR) $ 178.98
ethereum-classic
Ethereum Classic (ETC) $ 22.83
stellar
Stellar (XLM) $ 0.122938
chainlink
Chainlink (LINK) $ 6.52
okb
OKB (OKB) $ 11.55
chain-2
Chain (XCN) $ 0.174111
cosmos
Cosmos Hub (ATOM) $ 9.45
algorand
Algorand (ALGO) $ 0.367398
flow
Flow (FLOW) $ 2.41
uniswap
Uniswap (UNI) $ 4.94
vechain
VeChain (VET) $ 0.029533
theta-fuel
Theta Fuel (TFUEL) $ 0.055536
hedera-hashgraph
Hedera (HBAR) $ 0.089057
apecoin
ApeCoin (APE) $ 6.29
tezos
Tezos (XTZ) $ 1.94
internet-computer
Internet Computer (ICP) $ 7.12
the-sandbox
The Sandbox (SAND) $ 1.32
filecoin
Filecoin (FIL) $ 7.49
elrond-erd-2
Elrond (EGLD) $ 68.98
kucoin-shares
KuCoin Token (KCS) $ 15.30
axie-infinity
Axie Infinity (AXS) $ 18.57
decentraland
Decentraland (MANA) $ 0.955447
frax
Frax (FRAX) $ 0.999993
compound-ether
cETH (CETH) $ 35.72
aave
Aave (AAVE) $ 94.72