Compound

Spread the love

Compound Nedir? Nasıl Alınır?

Compound, bir yıldan biraz fazla bir süredir ortalıkta olmasına rağmen, DeFi söz konusu olduğunda en iyi bilinen isimlerden biridir. Bir gürültüye dönüşen vızıltı, sözde “likidite madenciliği” ni popüler hale getiren yeni Compound token ile bağlantılı. DeFi’de neden patlama yaptığını ve yeni gündemde olan konu olan “verim çiftçiliğinin” ne anlama geldiğini görmek için Compound protokolünün ve COMP tokeninin altına bakalım. Compound ve COMP Nasıl Başladı? Robert Leshner ve Geoff Hayes, Compound’u 2017 yılında bir grup geliştirici ile kurdu: Art Peel, Torey Atccity, Mason Fischer ve Calvin Liu. Protokol geliştirme duyurusu Robert Leshner tarafından 31 Ocak 2018 tarihinde Medium’da yapılmıştır. Compound Version 1.0 whitepaper’ı kurucular tarafından Şubat 2019’da yayınlandı. Protokolün başlatılmasına yardımcı olan yatırımcılar arasında Andreessen Horowitz, BainCapital Ventures ile Coinbase ve Polychain Capital gibi endüstri devleri yer alıyor.

Compound Nedir Nasıl Alınır

Buraya tıklayarak Binance üzerinde %20 Komisyon indirimi ile hesap açabilirsiniz

Binance %20 Komisyon indirimi kodunuz: JL3MPH7U

Binance vadeli işlemler için %10 Komisyon indirim kodunuz: 48162505

Kripto Para TR ile Altcoin satın almanın keyfini yaşayın.

Compound (Comp) Nedir? Nasıl Alınır? Video anlatım

Compound ( Comp) arzı ne kadar?

Dolaşan Arz

6,663,588.88 COMP
67%

Maks Arz

10,000,000

Toplam Arz

10,000,000

Kurucu ekibin Compound protokolünde ilerleme kaydetmesi çok uzun sürmedi. V.2’ye geçiş Mayıs 2019’da gerçekleşti. Bu, başlangıçta 0x, Augur, Basic Attention Token, Dai ve USDC gibi Ether ve Ethereum varlıklarını destekleyen mevcut sürümdür. O zamana kadar, protokol zaten yaklaşık 24 milyon dolar tutuyordu.

İlk aşamalarda, kurucu şirket tarafından yönetildiği için çok fazla eleştiri aldı, bu nedenle bir sonraki adımı atmanın ve topluluk temelli yönetişim modelini uygulamaya koymanın zamanı gelmişti. 27 Mayıs’ta Leshner, şirketin protokolde yapılacak değişikliklerle ilgili gelecekteki tüm kararları kendi topluluğuna devredeceğini duyurdu. COMP jetonunun devreye girdiği yer burasıdır. 11 Haziran’da, Compound token dağıtımının başladığını belirten Öneri 7 oylama için yayınlandı. İki gün sonra oybirliğiyle kabul edildi ve 15 Haziran’da model yerine kondu.

Compound Nasıl Çalışır?

Compound piyasalar, herkese aynı şekilde uygulanan ve algoritmik olarak ayarlanan bir faiz oranıyla herkesin varlıkları ödünç vermesine ve ödünç almasına izin verir.

Borç Verme Varlıkları

Yatırımcılar için Compound’daki en çekici nokta ve onları Compound piyasalarına likidite sağlamaya teşvik eden mekanizma desteklenen Ethereum varlıklarından faiz elde etmektir. Karşılığında kullanıcılar yatırdıkları varlığa (cDAI, cETH vb.) Karşılık gelen ve faiz kazandıran cToken alırlar. Bir piyasada yeterli likidite varsa, karşılık gelen bir cToken fazla getiri sağlamaz, ancak düşük likiditeye sahip bir havuza katkıda bulunmak daha fazla kazanmanızı sağlar. cTokens, karşılık gelen varlıklar artı birikmiş faiz için herhangi bir zamanda itfa edilebilir.

Borçlanma Varlıkları

Protokole cTokens karşılığında yatırılan varlıklar da bir miktar borçlanma kapasitesi elde etmek için teminat görevi görüyor. Belirli bir varlık için ne kadar çok talep olursa, cToken’in verdiği borçlanma kapasitesi o kadar fazladır. Borcun borçlanma kapasitesini aştığı bir senaryoda, teminat, borcu geri ödemek ve zayıf borç yönetimini caydırmak için borçluya elverişsiz bir oranda aşırı borç alınan bir varlık ile değiştirilecektir. Diğer kullanıcılar borç tasfiye memuru olarak hareket edebilir ve bu teminatı kendileri için uygun bir oranda alma şansı elde ederler.

İçeriği

Talep / arz oranı ve token fiyatları, ilk 10 borsa tarafından sağlanan verileri bir araya getiren bir komiteden bir Fiyat Oracle tarafından alınır.
Ek olarak, bir eylemin ilerlemesine izin vermeden önce hem pazardan hem de kullanıcıdan gelen verileri doğrulayan Comptroller adlı bir politika katmanı vardır. Örneğin, bir kullanıcı ETH’yi ödünç almak isterse, Hesaplayıcı, Oracle tarafından sağlanan ETH fiyatının geçerli olup olmadığını kontrol edecek ve ETH’yi teminat olarak yatırmak istiyorsa, hem fiyatı hem de cETH’nin teminat Faktörünü doğrulayacaktır.

COMP Belirteci Nedir?

Compound belirteç (cTokens ile karıştırılmamalıdır) nispeten yeni bir varlık türüdür: yönetişim jetonları. Fikrin kendisi tamamen yeni değildir (örnek olarak TRON veya herhangi bir DPoS ağını alın), ancak Compound jeton yalnızca topluluk yönetişiminde kullanılır. COMP belirteç sahipleri, protokoldeki tüm değişiklikleri kendileri tartışabilir, önerebilir ve oylayabilir veya oylama gücünün bir kısmını diğer topluluk üyelerine devredebilir.

Compound tokenlar, piyasadaki borçlanma talebiyle orantılı olarak bir varlığı ödünç almalarına, ödünç vermelerine, çekmelerine veya geri ödemelerine bakılmaksızın piyasalarla etkileşime giren kullanıcılara dağıtılır. Bu nedenle, şu anda bir kullanıcı, DAI piyasasıyla etkileşime girerse, örneğin 0x yerine, daha hızlı COMP kazanacaktır, çünkü DAI ödünç alma talebi daha yüksektir. Tokenların günlük dağıtımı, tedarikçiler ve borçlular arasında 50/50 oranında bölünür. COMP önce bir kullanıcının cüzdanına tahakkuk ettirilir ve ardından hesaptan çekilebilir.

Compound Coin Nasıl Kullanılır?

Compound simgesi, her şeyden önce, Compound protokolündeki oylama gücünü temsil eder.  Şimdiki en yaygın kullanımı, şaşırtıcı bir şekilde, ‘verim çiftliği’ veya alternatif olarak ‘likidite madenciliği’ adı verilen oldukça yeni bir faaliyettir. Compound’daki faiz oranları arz / talep oranına bağlı olduğundan, sürekli değişiyorlar, bu nedenle kârı maksimize etmek için, anlayışlı piyasa oyuncuları varlıklarını piyasalar arasında hareket ettirerek en yüksek oranı yakalarlar – bu verim çiftçiliğidir. Likidite madenciliği, bunun üzerine, bir kullanıcı, değeri protokolün değerinden gelmesi beklenen COMP gibi ek varlıklar aldığında devreye girer. Bununla birlikte, bu yalnızca geçici bir durumdur, çünkü ücretsiz para bu şekilde dağıtıldığında, topluluk COMP’a daha fazla ikna edecek kadar iyi bir kullanım durumu vermenin bir yolunu bulmadıkça, tokenın piyasa fiyatı düşecektir. yatırımcıların katılmaları, örneğin, jetonu geri çekmek yerine protokoldeki tutmayı teşvik etmek.

Compound Etrafında Herhangi Bir Tartışma Var Mı?

Compound, piyasada nispeten yeni bir oyuncu olduğundan, uzun bir iniş ve çıkış geçmişine sahip değildir. Genel olarak, yatırımcıları ve ortakları tarafından desteklenen, daha uygulanabilir ve meşru projelerden biri olarak kabul edilir.
Bununla birlikte, Compound protokolü likidite madenciliği çılgınlığına yabancı değildi ve sistemi istismar edildi: daha önce, daha az likiditeye sahip daha riskli pazarlar, yakın zamanda bir ATH’ye ulaşan COMP‘da daha fazla ödül teklif ediyordu. Bu, düşük likiditeli piyasalarda çılgın bir akıma yol açtı ve dağıtım oranını o kadar çarpıttı ki, topluluk COMP dağıtım kurallarını değiştirmek zorunda kaldı.

Ayrıca, kullanıcıların cDAI’nin teminatına karşılık DAI ödünç almalarına izin veren uygulamalardan birinde bir eksiklik vardı; bu, Compound protokolünde bildirilen DAI miktarını mevcut DAI belirteçlerinden daha fazla olacak şekilde şişirmiş olabilir. Doğruysa, bu, borcun mevcut arzın çok üzerinde olduğu bir durumdu ve onu hafife almak riskli. Bir noktada, mevcut yönetişim modelinden önce, Compound Labs’ın protokol üzerinde sahip olduğu güç, bazı endişelerin kaynağıydı. Yeni yönetişim modeli ve COMP token dağıtımıyla, sistem giderek daha demokratik ve ademi merkeziyetçi hale gelecektir.

Compound protokol ve COMP şu anda DeFi sevgilileridir. Protokol, sürekli olarak yeni uygulamalarda kullanım bulur ve değer yaratır ve Compound token, daha önce hiç görülmemiş şekillerde riskten yararlanmak isteyen yeni bir tür kripto yatırımcıları için sıcaktır. Birçok DeFi projesi bunu takip eder, ancak Compound bu alanda zaten bir isim yaptı.

Kripto Para ve blockchain ile ilgili her şeyi öğrenmeyi seviyorsanız, tercih ettiğiniz sosyal medyada bizi takip edin. Ekibimiz düzenli olarak eğitici içerikler, haberler ve fiyat tahminleri yayınlıyor ve herkesin keyif alması için eğlenceli ve kapsamlı güncellemeler sunuyor.

Compound Ticareti İçin Güncel Binance Referans( Komisyon İndirimi) Kodları ( Ömür Boyu Geçerlidir )

Binance 5%: QY9SI8G1

Binance 10%: YAVZY1FZ

Binance 15% : IB3V6EOK

Binance 20%: E68Q3TPC

bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 29,568.00
ethereum
Ethereum (ETH) $ 1,996.88
tether
Tether (USDT) $ 1.00
usd-coin
USD Coin (USDC) $ 1.00
binance-coin
BNB (BNB) $ 297.24
xrp
XRP (XRP) $ 0.418183
cardano
Cardano (ADA) $ 0.538933
binance-usd
Binance USD (BUSD) $ 1.00
solana
Solana (SOL) $ 52.40
dogecoin
Dogecoin (DOGE) $ 0.086861
polkadot
Polkadot (DOT) $ 10.11
avalanche-2
Avalanche (AVAX) $ 32.00
wrapped-bitcoin
Wrapped Bitcoin (WBTC) $ 29,499.00
staked-ether
Lido Staked Ether (STETH) $ 1,966.51
tron
TRON (TRX) $ 0.069951
shiba-inu
Shiba Inu (SHIB) $ 0.000012
dai
Dai (DAI) $ 1.00
crypto-com-chain
Cronos (CRO) $ 0.191961
litecoin
Litecoin (LTC) $ 68.97
matic-network
Polygon (MATIC) $ 0.679584
leo-token
LEO Token (LEO) $ 4.98
near
NEAR Protocol (NEAR) $ 6.20
ftx-token
FTX Token (FTT) $ 30.80
bitcoin-cash
Bitcoin Cash (BCH) $ 198.13
chainlink
Chainlink (LINK) $ 7.25
stellar
Stellar (XLM) $ 0.135077
okb
OKB (OKB) $ 12.29
algorand
Algorand (ALGO) $ 0.45584
cosmos
Cosmos Hub (ATOM) $ 10.62
monero
Monero (XMR) $ 164.70
flow
Flow (FLOW) $ 2.81
ethereum-classic
Ethereum Classic (ETC) $ 20.48
apecoin
ApeCoin (APE) $ 8.18
uniswap
Uniswap (UNI) $ 5.08
elrond-erd-2
Elrond (EGLD) $ 95.30
hedera-hashgraph
Hedera (HBAR) $ 0.102439
vechain
VeChain (VET) $ 0.030908
theta-fuel
Theta Fuel (TFUEL) $ 0.06595
internet-computer
Internet Computer (ICP) $ 8.03
magic-internet-money
Magic Internet Money (MIM) $ 0.995397
chain-2
Chain (XCN) $ 0.105673
decentraland
Decentraland (MANA) $ 1.11
axie-infinity
Axie Infinity (AXS) $ 21.29
filecoin
Filecoin (FIL) $ 8.01
compound-ether
cETH (CETH) $ 40.16
the-sandbox
The Sandbox (SAND) $ 1.27
tezos
Tezos (XTZ) $ 1.75
defichain
DeFiChain (DFI) $ 2.96
frax
Frax (FRAX) $ 1.00
kucoin-shares
KuCoin Token (KCS) $ 14.93