Chainlink

Spread the love

Chainlink (Link) Nedir? Nasıl Alınır?

ChainlinkLINK kripto para birimi belirtecini kullanan ilgi çekici bir blok zinciri ara yazılım teknolojisidir. LINK belirteci, Ethereum blok zincirinde bir alt simge olarak yaşar. Chainlink, merkezi olmayan bir oracle ağıdır ve akıllı sözleşmelerin dış dünyayla konuşmasına izin vermek için tasarlanmıştır. Geleneksel olarak, Blockchain’ler ve akıllı sözleşmeler yalnızca içlerinde olanların farkındadır. Amaç, akıllı sözleşmeleri blok zincirleri arasında bağlamak ve bu sözleşmelerin veri akışları (spor verileri gibi), web Uygulama Programlama Arayüzleri (API’ler) ve geleneksel banka hesabı ödemeleri gibi blok zincirinde olmayan temel kaynaklara erişmesine izin vermektir. Chainlink‘e Genel Bakış: Chainlink, ayrılmaz bir şekilde Oracles ağına bağlıdır. Oracles, akıllı sözleşmelerin belirli koşullar altında yürütmesi gerekebilecek hayati bilgileri blok zincirlerine besleyen harici sistemlerden veri akışlarıdır. Oracle’lar, merkezi, tek bir kontrol noktasına sahip olan ve blockchain fikir birliği mekanizmasının parçası olmayan üçüncü taraf hizmetlerdir, bu nedenle akıllı sözleşmelerle ilgili olarak ortaya çıkan sorunlar, bir oracle’dan alınan verilerin güvenilir olup olmadığıdır. Akıllı sözleşmeler otomatik olarak çalıştığından, uygun akıllı sözleşme işlevini sağlamak için aldıkları verilerin doğru ve güvenilir olması çok önemlidir.

Chainlink Nedir? Nasıl Alınır?

Buraya tıklayarak Binance üzerinde %20 Komisyon indirimi ile hesap açabilirsiniz

Binance %20 Komisyon indirimi kodunuz: JL3MPH7U

Binance vadeli işlemler için %10 Komisyon indirim kodunuz: 48162505

Kripto Para TR ile Altcoin satın almanın keyfini yaşayın.

Chainlink (Link) Nedir? Nasıl Alınır? Video anlatım

Chainlink arzı ne kadar?

Dolaşan Arz

467,009,549.52 LINK
47%

Maks Arz

1,000,000,000

Toplam Arz

1,000,000,000

Chainlink, akıllı sözleşmelerin güvenli bir şekilde etkileşime girmesi için merkezi olmayan bir oracle ağı oluşturmayı amaçlamaktadır. Bir sonucu tetiklemeden önce birden fazla Oracle’dan veri alarak, herhangi bir hata noktasını ortadan kaldırır ve harici verilere dayanan akıllı sözleşmelerin genel değerini korur.

Chainlink Nereden Alınır?

Chainlink’i aşağıdakiler dahil birçok kripto para borsasından satın alabilirsiniz;

  • Binance ( % 20 Komisyon indirimi ile ) kodunuz: JL3MPH7U

  • Coinbase

  • Crypto com

  • Kraken

  • KuCoin

  • Huobi

Binance borsasına 30 saniyede kayıt olabilir ve hemen kripto para ticaretine başlayabilirsiniz.

%20 Alım Satım Komisyon indirimi için üye olurken bu kodu kullanabilirsiniz: JL3MPH7U

ChainLink (LINK) parasını Kripto Para TR ( Kripto Para Türkiye ) sitesinden aldığınız bilgiler ile Binance Borsasında kolayca edinebilirsiniz.

Chainlink Tarihi

Chainlink, 2017’deki İlk Para Teklifi (ICO) sırasında ve sonrasında projeyi finanse etmek için Ethereum’u büyüttüğü bazı dramlar yaşadı. ICO’yu sundukları süre boyunca, Ethereum’un değeri önemli ölçüde arttı, ancak Chainlink, Ethereum miktarının kendisi için sabit bir üst sınır yerine 32 milyon dolarlık sabit bir Ethereum sınırı kullanmaya karar verdiğinden, en sonunda % 30 daha fazla token dağıttılar. Esasen, ICO’ya satın almış olmalarına rağmen, bir grup ilgili taraf dışarıda bırakıldı. Bununla bağlantılı olarak, şirket zayıf pazarlama ve iletişim becerileri sergiledi ve ICO kapandığında ulaşılamaz hale geldi ve birçok insanın bunun bir aldatmaca olduğunu düşünmesine neden oldu. Projenin bir aldatmaca olmadığı ve ortaklıklar açıklandıktan sonra, fiyat istikrarlı seviyelere geri dönmeden önce hızla tüm zamanların en düşük seviyesine düştü.

Bu zamandan beri, tutarlı bir gelişme ve faaliyet gerçekleşti ve ChainLink, genel piyasa değeri açısından ilk 20 kripto para birimi arasında yerini alarak, piyasadaki en popüler altcoinlerden biri haline geldi. ChainLink, blockchain ekosistemindeki temel bir sorunu çözmeyi hedeflediği için Ethereum ağında daha umut verici projelerden biri olarak görülüyor. Dış verileri, bir blockchain ortamı tarafından güvenilebilecek bir şeye nasıl dönüştürürüz? Birçoğu bu sorunu çözmeye çalışırken, ChainLink, bu sorunu doğrudan çözmek için gerçek çözümler ortaya koyan bir projedir.

Chainlink Nasıl Çalışır?

Chainlink Ağı, tümü veri akışlarına erişim satan merkezi olmayan bir düğüm ağıdır. Ağ, genel hizmeti sunmak için etkileşimde bulunan iki ayrı bölümden oluşur; zincir üstü sistemler ve zincir dışı sistemler. Chainlink’in zincir üzerindeki bileşeni, Ethereum’un blok zincirinde kullanılan akıllı sözleşmelerden oluşur.
Bu sözleşmeler, ağın oracle yeteneklerinden yararlanmak isteyen kullanıcıların veri taleplerini işler. Sözleşmeler daha sonra uygun oracle’larıyla (yani bir finans kurumundan gelen veriler) eşleştirilir. Bu sözleşmelerin her biri üç alt sözleşme içerir, bunlardan ilki, itibar sözleşmesi tam olarak göründüğü gibidir: bütünlüğünü doğrulamak için oracle sağlayıcısının geçmiş geçmişini kontrol eder. Buna karşılık, sipariş eşleştirme sözleşmesi, kullanıcı sözleşmesinin hizmet düzeyi sözleşmesini ağda günlüğe kaydeder ve sorumlu oracle sağlayıcılarından teklifleri toplar. Son olarak, birleştirme sözleşmesi, seçilen oracle’ların toplu verilerini toplar ve en doğru sonucu bulmak için bunları dengeler.

Chainlink daha sonra bu sözleşmeleri, kullanıcı tarafından belirlenen parametrelere göre oracle’ları seçmek için kullanır, istenen verileri zincir dışı oracle’lar tarafından bulunduktan sonra blockchain’e geri bildirir ve ardından doğru bir bilgi sağlamak için tüm oracle’lar tarafından gönderilen verileri toplar. Ağın zincir dışı kısmı, Ethereum’un ağına veya akıllı sözleşmeler kullanan herhangi bir blok zinciri ağına bağlı oracle düğümleridir. Zincir içi sözleşmelerin talep ettiği tüm verileri toplamaktan sorumludurlar. Veriler, zincir dışı altyapılarının blok zinciri ile etkileşime girmesine izin veren düğüm yazılımı olan Chainlink Core aracılığıyla işlenir ve yukarıda belirtilen veri toplama ve sözleşmenin yerine getirilmesi için zincir üzerindeki oracle’a iletilir. Zincir dışı toplanan veriler, verilerin toplanması ve gönderilmesi için LINK’de ödeme yapılan oracle operatörleri tarafından yapılır.

Chainlink Avantajlar

Chainlink’in, kendisini oracle’larla çalışan benzerlerinden ayıran iki ana avantajı vardır ve bunlar, dağıtılmış kaynakları ve dağıtılmış oracle’larıdır. Çoğu oracle merkezileştirilmişken, Chainlink merkezi olmayan oracle’lardan oluşan bir ağdır. Geleneksel olarak oracle’lar, blok zinciri konsensüs mekanizmalarına tabi olmayan, merkezi varlıklar tarafından sunulan üçüncü taraf hizmetlerdir ve bu nedenle verilerin güvenilirliği sorgulanabilir. Blok zincirine iletilen yanlış veriler, akıllı sözleşmelerin yanlış işlevleri yerine getirmesine ve kaynak olarak yalnızca bir oracle ile verilerin kötü niyetli kişiler tarafından değiştirilebilmesine neden olabilir.

Bu güvenlik sorununa karşı koymak için Chainlink, dağıtılmış oracle ve kaynaklardan oluşan bir sistem kullanır. Oracle güvenilir olarak kabul edilmek isterse, birden çok kaynaktan veri çekerek, bir kaynak olarak güvenilirliğini artırabilir. Ek olarak, bir kullanıcı Chainlink ağı ile bir sözleşme talebinde bulunduğunda, talep, bilgilerini çeşitli kaynaklardan alabilen birden fazla oracle’a iletilir. Örneğin, bir kullanıcı bir sözleşme talebinde bulunur, bu talep tek bir merkezi kaynak yerine birden çok oracle’a gönderilir. Bu oracle’ların her biri daha sonra çeşitli kaynaklardan gelen verileri bulur, bazen veri kaynaklarındaki örtüşmelerle birlikte, ancak bu, sözleşmenin dengeli bir bilgi toplamı almasını ve dolayısıyla doğru olduğu varsayılmasını sağlar.

Bu iki parçalı sistem, oracle’ların dürüst olmasını sağlar çünkü veriler toplanan geri kalanlara göre toplanır ve ölçülür ve bu nedenle Chainlink, akıllı sözleşmelerin doğru bir şekilde ve kötü niyetli bir amaç olmaksızın yürütülmesine yardımcı olur. Bu sisteme ek olarak, Chainlink’in SWIFT ve Google Cloud gibi önemli gruplarla ortaklıkları vardır, bu da merkezi olmayan kuruluşlar için meşruiyet ve faydaya sahip olduğu anlamına gelir.

Chainlink Dezavantajlar

Chainlink’in belirgin bir dezavantajı yoktur, ancak Chainlink’e yatırım yapmak isteyenler için daha ince dezavantajları vardır. Bu inceliklerden ilki, LINK belirtecinin, yalnızca oracle operatörlerine ödeme yapmak için kullanıldığından, birçok kişi tarafından ağ için biraz gereksiz olduğu düşünülmesidir. Birçoğu bunun projeye daha az bağlı olan başka bir kripto para birimi ile yapılabileceğine inanıyor, bu da LINK’in değerinin doğrudan ağ kullanımıyla ilişkili olduğu anlamına geliyor, bu nedenle operatörlerin bir ton kullanım olmadan oracle’ları çalıştırmaya motive olma olasılığı düşük.

İkinci incelik, Chainlink’in tanıtım ve iletişim eksikliğidir. Daha önce belirtildiği gibi, İlk Para Teklifinden sonra ve hatta buna kadar, Chainlink tarafından tanıtım ve iletişim eksikliği vardı. Bu, birçok kişinin dolandırıldığına inanmasına neden oldu. Neyse ki günümüzde birçok sosyal medya platformunda çok daha aktifler.

Chainlink Ticareti İçin Güncel Binance Referans( Komisyon İndirimi) Kodları ( Ömür Boyu Geçerlidir )

Binance 5%: QY9SI8G1

Binance 10%: YAVZY1FZ

Binance 15% : IB3V6EOK

Binance 20%: E68Q3TPC

bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 29,628.00
ethereum
Ethereum (ETH) $ 2,004.38
tether
Tether (USDT) $ 1.00
usd-coin
USD Coin (USDC) $ 1.00
binance-coin
BNB (BNB) $ 298.70
xrp
XRP (XRP) $ 0.417838
cardano
Cardano (ADA) $ 0.541497
binance-usd
Binance USD (BUSD) $ 1.00
solana
Solana (SOL) $ 53.16
dogecoin
Dogecoin (DOGE) $ 0.087743
polkadot
Polkadot (DOT) $ 10.19
avalanche-2
Avalanche (AVAX) $ 32.43
wrapped-bitcoin
Wrapped Bitcoin (WBTC) $ 29,609.00
staked-ether
Lido Staked Ether (STETH) $ 1,970.63
tron
TRON (TRX) $ 0.070325
shiba-inu
Shiba Inu (SHIB) $ 0.000012
dai
Dai (DAI) $ 1.00
litecoin
Litecoin (LTC) $ 70.82
crypto-com-chain
Cronos (CRO) $ 0.193539
matic-network
Polygon (MATIC) $ 0.685272
leo-token
LEO Token (LEO) $ 4.97
near
NEAR Protocol (NEAR) $ 6.25
ftx-token
FTX Token (FTT) $ 30.98
bitcoin-cash
Bitcoin Cash (BCH) $ 199.03
chainlink
Chainlink (LINK) $ 7.33
stellar
Stellar (XLM) $ 0.135627
okb
OKB (OKB) $ 12.33
algorand
Algorand (ALGO) $ 0.462151
cosmos
Cosmos Hub (ATOM) $ 10.70
monero
Monero (XMR) $ 167.02
flow
Flow (FLOW) $ 2.85
ethereum-classic
Ethereum Classic (ETC) $ 20.76
apecoin
ApeCoin (APE) $ 8.30
uniswap
Uniswap (UNI) $ 5.12
elrond-erd-2
Elrond (EGLD) $ 97.14
hedera-hashgraph
Hedera (HBAR) $ 0.102646
vechain
VeChain (VET) $ 0.030946
theta-fuel
Theta Fuel (TFUEL) $ 0.06666
internet-computer
Internet Computer (ICP) $ 8.07
magic-internet-money
Magic Internet Money (MIM) $ 0.993682
chain-2
Chain (XCN) $ 0.105383
decentraland
Decentraland (MANA) $ 1.13
axie-infinity
Axie Infinity (AXS) $ 21.49
filecoin
Filecoin (FIL) $ 8.05
compound-ether
cETH (CETH) $ 40.21
the-sandbox
The Sandbox (SAND) $ 1.29
tezos
Tezos (XTZ) $ 1.77
defichain
DeFiChain (DFI) $ 2.97
frax
Frax (FRAX) $ 1.00
kucoin-shares
KuCoin Token (KCS) $ 15.07